9 Karayipleri Keşfetmek İçin Yöntemler Sürdürülebilir

Yayınlanan: 10/8/20 | 8 Ekim 2020

Lebawit Lily Girma, 2008’i göz önünde bulundurarak Karayipler’de yaşayan ödüllü bir gazetecidir. Bu konuk görevinde, Karayipler’i dürüst ve sürdürülebilir bir yöntemle kontrol etmek için fikirlerini ve tavsiyelerini paylaşıyor ve telefon görüşmesi, Adalar ev.

2005 yılında ilk Karayip tatilime gittim. Saint Lucia’yı seçtim ve normal bir ilk zamanlayıcı gibi her şey dahil bir tesiste kaldım. Üç hafta boyunca, Karayip Denizi’nin rengi, güzel plajlar ve bu bölgenin doğal ihtişamıyla şaşkına döndüm.

Ama beni en çok hareket ettiren şeyin Batı Afrika’daki çocukluğumun kültürel hatırlatıcıları olduğunu fark ettim: muz yemekleri ve tavuk güveçleri, hibiscus ve avuç içi dolu tropikal bahçeler, davul ve soca ritimleri ve yerlilerin sıcaklığı. Üç yıl sonra çantalarımı paketledim, kurumsal yasal kariyerimi geride bıraktım ve Karayipler’de bir seyahat yazarı ve profesyonel fotoğrafçı olma hayalleriyle yola çıktım.

20’den fazla ada ve çok sayıda plajı Kuzey Amerika’dan kısa bir uçuşla, bir Karayip kaçışı seçmek her zamankinden çok daha kolay. Bugün bile, küresel bir pandeminin ortasında, Karayip adaları, ev yakınında bir kaçış yolu arayan Amerikalılar ve Kanadalılar için en güvenli ve en çekici yerler arasındadır. Genel bölge, çoğunlukla Karayip ülkelerinin çoğunluğu su ile ayrılan Karayip ülkelerinin çoğunluğu sayesinde dünyanın geri kalanına kıyasla daha düşük bir Covid-19 enfeksiyonu oranına sahiptir.

Ancak işte birçok insanın inanmak veya inanmak için fazla zaman harcayamayabileceği şey: Karayipler aynı zamanda dünyanın en turizme bağımlı ve eğilimli bölgesidir. İş için turizme bağlı olan ilk 10 küresel destinasyondan sekizi Karayipler’de. Bu bölge aynı zamanda kitle turizminin olumsuz etkilerini de yaşamıştır-hem kıyı bölgelerinde büyük, yabancı sahip olduğu her şey dahil tesislerin sürekli, durmadan gelişmesi hem de kruvaziyer turizminin genişlemesi ciddi çevresel ve sosyoekonomik konular üretmiştir.

Örneğin, büyük tatil köyleri, kıyı şeridine yakın bir şekilde geliştirilmesinin bir sonucu olarak kıyı erozyonunu daha da kötüleştirmiştir ve aynı zamanda, ortalama turistlerin bu kaynaklardan yararlanması, çevre topluluklardaki emtia sıkıntısını tetiklediler. Bir yerelin günlük kullanımından daha yüksek. Geçmişte, kruvaziyer hatları da artan plastik kontaminasyonunu tetikledi ve Karayipler’de yasadışı atmaya katıldı.

Önyükleme yapmak için, iklim değişikliği Karayip adalarına en zor olana çarpıyor. Dünya Turizm ve Seyahat Konseyi, Karayipler’in 2025 ve 2050 yılları arasında dünyanın en risk altındaki turizm hedefi olacağını öngördü. Dönüş, daha sıcak sıcaklıklar ve atmosferdeki artan karbondioksit, mercan ağartma ve okyanus asitleşmesine yol açarak Karayiplerin resiflerini etkiledi.

Belki de en büyük tehlike, turizmden yerlilere önemli ölçüde yok edici ekonomik faydaların olmamasıdır, çünkü birçok ziyaretçi her şey dahil tatil köylerinde kalır veya yabancı şirketlerle kitap gezileri. İnternette her şey dahil tesis rezervasyonu, gezgin varış noktasına ayak basmadan önce, yurtdışındaki yabancı bir şirkete-bölgesel ekonomiye değil-doğrudan yabancı bir şirkete giden bu tatil dolarlarının% 80’ine eşit olduğunu anladınız mı?

Bunların hepsi ne anlama geliyor? Karayip geziniz sırasında verdiğiniz her kararın, güneş enerjisini kullanan bir oteli desteklemek ve su geri dönüşümü seçtiğiniz gezi operatörüne ve paketlediğiniz güneş koruyucu türüne kadar büyük bir etkiye sahip olması.

Bugün, ekonomik krizle Karayipler, pandeminin bir sonucu olarak bileşik ile uğraşıyor, Karayipleri keşfettiğimiz yöntemi yeniden düşünmek için bu kez kullanmamız zorunlu hale geliyor. Bölgeyi, kullandığımız ve istismar ettiğimiz bir meta olarak değil, koruma ve Avrupa’daki diğer büyük hedeflerle aynı miktarda güvenliği hak eden özel nüfusa ev sahipliği yapan bir yer olarak görmemiz gerekiyor.

Bağımsız gezginler olarak, önümüzdeki yıllarda en sevdiğimiz tropik tatil bölgesinin gelgitini değiştirme gücümüz var. Rom, kokteyl ve ince kumun tadını çıkarın? Bu iyi-turizmin topluluklara fayda sağladığı yıllarca daha sağlıklı, daha yeşil ve kültür açısından zengin bir bölgeye neden olan seçenekler hazırlarken.

İşte seyahat tamamen normale döndüğünde, gelecekte Karayipleri sürdürülebilir bir şekilde keşfedebileceğiniz dokuz kolay yöntem.

1. Küçük otellerde, topluluk tarafından işletilen konuk localarında veya pansiyonlarda kalın

Hostellerden ve misafirhanelerden otel, villalar ve yağmur ormanı lodges alışverişine kadar, yerel olarak inanılmaz bir miktar varlocations to stay in the Caribbean. Whether you’re into mountains, beaches, or rainforests, these type of accommodations are normally run by locals or long-time residents who are eager to immerse you in their communities. This way, you get a a lot more authentic cultural experience, including locally sourced meals and expert regional guides that these properties have relied on for years.

You can also find community-run lodging; these are frequently nature-tucked lodges or guesthouses run by a community group or cooperative members that operate just like privately had lodges. The income, however, is equally shared among the members while you enjoy an authentic stay — a win-win.

“Staying local” goes a long method toward supporting the regional economy, ensuring that your travel dollars reach those who deserve it the most, from the farmer supplying the hotel to the excursion guide who gets repeat business.

To find these different kinds of locally had or locally invested accommodations, you’ll have to do a bit extra research.

First, contact the destination’s tourism board and request locally-owned hotel suggestions in the area that interests you; you must also scan their website’s hotel listings.

Second, you can find a handful of special guesthouses and locally run hotels on Booking.com — but take the additional step of searching for the property’s own web site for a lot more information and booking directly with it.

Third, depending upon the destination, you can find special regional properties provided on TripAdvisor.com, under the “B&B and Inns” category.

Last but not least, you must browse for and checked out regional news outlets from or blogs on your destination; these frequently cover the domestic side of tourism and tend to feature a lot more locally had properties.

2. Bike, walk, or utilize regional transportation

Touring a Caribbean island on two wheels is ending up being a lot more prominent than ever. On your next visit, switch the safari truck excursions for a biking tour. Bike Barbados is a best example; you can lease a range of bicycles from this shop in St. Lawrence Gap, on the primary vacationer drag, and escape along Barbados’s diverse shoreline before ending up back at the beach. It’s a great method to make regional friends, find hidden corners, and discover a different side of the destination. other well established bike excursion business around the Caribbean are:

Zona Bici in Santo Domingo

Aruba E-Bike excursions in Aruba

RutaBikes in Havana

Bike St Lucia in St. Lucia

You can also ask your hotel’s personnel if they supply bicycles for lease or for free; if they don’t have any, request a regional bike shop recommendation.

Getting around by public transportation is also a good method to minimize your footprint and contribute to the regional economy. You’ll get a look of island life, see how a lot of people get around, and discover locations along the method that you may have missed.

3. Take cooking classes, go on food tours, and indication up for cultural experiences

What better method to discover about the regional cuisine than signing up for a cooking class or hopping on a food tour? aside from the fun side of tasting new dishes, it’s a great method to support regional agriculture in the Caribbean, by pumping your dollars into some tasty food, sourced directly from farmers and chefs’ gardens.

Although over 80% of create in the Caribbean is imported, the tide has begun turning toward increased food safety for locals with growing one’s own food and practicing permaculture principles. supporting regional food production indicates you’re supporting the country’s efforts in reducing its dependence on exports — which can include genetically customized seeds — while increasing self-sufficiency. This becomes critical when major storms hit or when borders shut down (say, because of a pandemic).

Barbados Food excursions uses a three-hour food walk around historic, UNESCO-designated Bridgetown, while showing you favorite regional lunch areas and dishes. Belize Food excursions operates fun evening food excursions in San Pedro, in addition to cooking classes in a state-of-the-art studio. other choices include Tru Bahamian Food excursions and Trinidad Food Tours.

Another great choice for cultural immersion is to find a workshop or excursion used by a community organization or cooperative. One great example of an well established cultural, community-run experience is the bomba dance workshop at the COPI community center in Loiza, Puerto Rico, just outside of San Juan, where you’ll discover not only bomba moves but also Afro–Puerto Rican Tarih. be careful of excursion business that don’t work together with locals and that offer cultural experiences as an “add-on” as a method to attract tourists.

Finding these kinds of immersive experiences led by community leaders will need additional research: browse social network and the Internet utilizing keywords such as “X worksh[Hedef] ”in OP ve deneyimi kimin kullandığını araştırın.

Sürdürülebilir bir Karayip Seyahat Avukatının platformuna abone olmak, bilmek için başka bir yöntemidir, örneğin, yeni bkz. Karayip girişimi veya güneş ve stilettos blogu, Porto Riko’daki Sosyal Girişim Bölgesel Konuk ve Saint Vincent’ta Artan Hall Topluluk Geliştirme Organizasyonu ve diğerlerinin yanı sıra Grenadinler.

4. Güvenli alanlara ve sürdürülebilirlik işlerine gidin

Mercan yeniden canlandırma çabalarından rejeneratif çiftliklere vahşi yaşam korumasına kadar, Karayipler’de inanılmaz doğa koruma işleri var. Örneğin Belize’de Belize Audubon Society, Cockscomb Jaguar koruma da dahil olmak üzere ziyaretçilerle de öne çıkan bir dizi güvenli alan işletiyor. Yakın zamanda hevesli kuşlar ve doğa bilimcileri için yerinde geliştirilen yeni kabinler ya da vahşi yaşam açısından zengin bir güvenli alanda bir gecede farklı bir deneyim bulmaya çalışan herkes var. Karayiplerin biyoçeşitliliği hakkında çok daha fazla şey keşfedeceksiniz ve rutin bir otelde kalarak asla yapmayacağınız bir yöntemle bilim adamları ile günlük olarak etkileşime gireceksiniz.

Güvenli alanların son on yılda tehlikede olduğu Dominik Cumhuriyeti’nde, Jaragua Milli Parkı, Sierra de Bahoruco ve Valle Nuevo Milli Parkı gibi eğilimli milli parklara gidiyorsunuz. Kritik vahşi yaşam koruma sorunlarını keşfederken bölgesel çevre örgütleri ve doğa bilimci rehberler.

Fakat Karayipler çevresinde iyi yerleşik çevre işleri bulmaya nasıl devam ediyorsunuz? İlk adım, ziyaret ettiğiniz varış noktalarındaki çevresel zorlukları kontrol etmektir. Oradan, yerdeki en ünlü koruma kâr amacı gütmeyen kuruluşlara bakabilirsiniz. Örneğin, Doğa Koruma’nın Karayip bölgesindeki çalışmaları Bahamalar, Jamaika, Haiti ve Virgin Adaları’nda diğer yerlerin yanı sıra bulunabilir. Amerika için Sürdürülebilir Destinasyonlar İttifakı’nın çalışması, Karayipler’in çeşitli projeleri hakkında arka plan bilgileri için de harika bir kaynaktır.

Bir hedefin Turizm Kurulu ve Otel Derneği, koruma işlerini veya girişimlerini sık sık destekledikleri ve sponsor oldukları için büyük bilgi kaynaklarıdır. Ayrıca, tutma veya otelinizden, kültürel korumadan kaplumbağa korunmasına kadar, yerde anlamlı çalışmalar yapan daha az halka açık ama önde gelen topluluk gruplarını isteyebilirsiniz.

Fon bağışlamadan veya gönüllü olmak için acele etmeden önce, lütfen tatildeyken becerilerinizi nasıl en iyi şekilde kullanabileceğiniz konusunda tavsiye almak için lütfen turizm kurulundan, ev sahiplerinizden ve bölgesel kuruluşlardan tavsiye alın. Bir ziyaretçi olarak, seyahatinizden önce bir ülkenin çevre ve koruma zorluklarını keşfetmek çok daha etkilidir, çünkü hafifçe ilerleyeceğinizi ve tatilcilerinizin en çok nereye ihtiyaç duyulduğunu anlayacaksınız.

Şüphe duyduğunuzda, ziyaretçi ücretleriniz bölgenin biyolojik çeşitliliğinin yıl boyunca bakımına ve korunmasına katkıda bulunduğundan, kamuya açık alanlara ve milli parklara gitmek için zaman ayırın. Milli parkların listeleri turizm kurulu web sitelerinde kolayca bulunur.

5. Yerel alışveriş

Yapılan çentik biblolarını atlayın ve yerel kaynaklı, el yapımı hediyelik eşyalar bulun. Takı, tekstil veya resim olsun, Karayipler yetenekli ve ustaca sanatçılarla doludur. Montego Körfezi yakınlarındaki Ahhh Ras Natango Galerisi ve Bahçesi gibi yerinde botanik bahçeleri ile sanat galerilerine gidin, Barbados’taki Earthworks’te seramikler ve Santo Domingo’nun Colonial City’deki Galeria Bolos gibi özel mağazalarda elle şekillendirilmiş sanatlar bulun. Ayrıca sanatçı stüdyosu atölyeleri ve Porto Riko’da bir Taino Pottery dersi almak gibi bire bir etkileşimler için bir şans var, daha sonra yaratımınızı sizinle birlikte götürüyorsunuz.

Kontrol ettiğiniz Karayip hedefinde neyin büyüdüğünü bilin ve daha sonra doğrudan bölgesel fabrikalardan ve mağazalardan satın alıyor: kahve, çikolata, tütün, rom ve baharat birçok seçenek arasında.

6. Yerel kaynaklı yiyecekleri yiyin ve satın alın

Konaklamanız sırasında kendi yemeklerinizi ve selferinginizi pişirmeyi mi planlıyorsunuz? En yakın dış pazarına gidin; Her büyük kasabada bir tane var. En yoğun pazar günlerine gidin – Cumartesi günleri normalde en iyi bahis – alıcı başına çok daha fazla satıcı olduğunda ve

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Post