10 Years Of Travel: Highlights and thoughts From 65 countries

We were chatting with friends the other night, when they asked: “Where did you spend your 27th birthday?”. We thought about it, thought about it some more, and after a while, we arrived at the answer.

They then asked if we’d been to India, which we have, a few times. We told our story of how we spent almost a month in an Ashram doing yoga, meditation and mantra chanting from 5:00am to 7:00pm — something we hadn’t thought about in a very long time. 

The things we’ve experienced over the past 10 years have become a part of us and they’ve shaped us into who we are today. but incredibly, we often forget about these fantastic moments on the road. 

We decided to make this round-up post (and video) of the highlights from countries we’ve visited (so far), and the things we’ve learned about ourselves, and the world. looking back on our videos from the earlier days was hilarious — wow, we were so young, and awkward on camera…and our fashion was seriously lacking! 

It was a lot of fun reminiscing while watching these old clips, and seeing our progression from young, budget backpackers into the (somewhat) wiser, older, “travel how we want” explorers we are today. 

Eight Months Of Planning, and Our Backpacking adventure Began

With our newly purchased backpacks, hiking boots and travel accessories in tow, us 24 year olds were ready to start our first adventure, to Southeast Asia and the Subcontinent. 

The stress and emotional rollercoaster of the past 8 months leading up to the trip (selling our condo and possessions, quitting our jobs, and saying goodbye to friends and family) seemed to immediately lift as our plane took off towards Bangkok.

In place of that stress was a sense of adventure. We felt like explorers discovering somewhere new (as if we were the first people to visit Bangkok!), and a complete sense of freedom washed over us.

There’s nothing like the first time when you decide to quit your job to experience long-term travel. We may forget certain events, and our timeline of travel may be a bit blurry, but we’ll never forget that feeling. 

İlgili Makaleler:

7 tips To save $15,000 For travel (In just One Year)

15 simple money saving tips anyone Can Use

How To travel The world For a Year With just $5,000

Click here to read more articles about planning for a world trip.

Click here to read more about saving and budgeting for travel.

What We’ve learned On The Road

That first year abroad was eye-opening and life-altering. Experiencing 100% freedom from work, routine, society, and social norms back home, is something that I hope everyone gets to feel at some point in their lives. 

Our minds were expanded, and borders blurred and our hearts opened. learning about other cultures, the religions they believe in, and how they spend their day-to-day lives is how the world becomes a more connected place. free from biases and ignorance, and filled with acceptance and love. 

From our experiences abroad, we’ve come to learn that the media doesn’t portray countries in the same light that we see them in. The negative, fear-mongering stories on TV, and on social media, isn’t representative of the places we’ve been — or if it is, it may be just in one city, one neighbourhood, one small island, but not the entire nation or region.

Hanging out with our new Iranian friends, eating ice cream!
We’ve also realized that humans all want the same things from life, no matter where in the world they come from, their race, or their religion. we all want a strong community of friends and family, health for ourselves and our loved ones, a roof over our heads, food in our stomachs, and (most of all) to be happy. 

We’re all the same!

Once we lived all of this during our first year abroad, we knew there was no way we could continue living solely in Canada. We’d only seen 10 countries in Southeast Asia and the subcontinent, but we were hooked. We needed to see more of the world, learn more truths about our planet, meet more people and experience new cultures. 

Fishing on Inle Lake, Myanmar

Highlights From Our Escapades 

Thinking back on all of the countries we’ve visited and the memories made, it’s really hard to pin-point the top highlights. some of the most memorable things we’ve done have been minute, while others have been on a grander scale. here are 3 highlights that come to mind. 

Highlight #1: Iranian best Friends

During our month in Iran, we met a couple at a waterfall. They urged us to call them when we visitED ESFAHAN’ları bizi gösterebilmeleri için ED. Esfahan’a seyahat etme zamanı geldiğinde, temasa geçtik. Anlaşıldığı gibi, sadece bize göstermek istemediler, aynı zamanda onlarla kalmamızı istediler.

Biz?

10 dakikalık karşılaşmamız dışında tam yabancılardık. Seni bilmiyorum, ama Kanada veya Batı’daki birçok insanın sadece birkaç dakika boyunca biriyle buluşacağını ve gelip evlerinde kalmalarını teklif edeceğini düşünmüyorum – kesinlikle olmazdık.

Biz bir hafta boyunca bu çift ile kalıyorum sona erdi. Arkadaşlarıyla akşam yemeği partileri yaptık, şehri keşfettik ve İran’daki yaşam hakkında sohbet ettik. Evde pişmiş İran yemeklerinde yemek yedik, aileleriyle tanıştık ve karşılığında (uygun malzemeler olmadan) sarımsak ekmeği ve salata ile klasik bir spagetti bolognese pişirmeye çalıştık – daha önce denemedikleri bir yemek.

Esfahan’da yeni arkadaşlar! (bulanık fotoğraf ama harika anılar)

Kültürlerin geçişi, cömertlik ve misafirperverliği asla unutmayacağımız bir şeydir ve seyahatlerimizin en önemli özelliğidir.

Vurgu #2: Bozkırta birlikte yalnız

İran’ı ziyaret etmeden önce Orta Asya ve Moğolistan’daydık. Trans-Moğol trenini Pekin’den Ulaanbaatar’a götürdük ve Moğolistan’da ay gezimize başladık. Bütün ülke kendi içinde destansı bir macera iken, asla unutamayacağımız ana şeylerden biri, hiçbir yerin ortasında, bozkırdan bağımsız olarak trekking yapmaktır.

Google Earth kullanarak bir rota planladık ve 8 günlük yürüyüş ve kamp için ihtiyacımız olan her şeyi paketledik. Bir su kaynağı için, takip ettiğimiz nehri kullandık ve yemek için Nick’in nehre yakaladığı lenok balıklarını yedik ve paketlenmiş yemekleri susuz bıraktık.

Birkaç kez yerel aileler ve göçebeler tarafından Gers’e (Yurts) davet edildik. Orada, ABD’li yabancıların neden olduğu konusunda inanılmaz merak uyandıran bir aileyle oturuyorduk: a) Hiçbir yerin ortasında, b) yürüyüş ve c) bir at yoktu – kaybolduğumuzu düşündüler.

Trekimiz sırasında tanıştığımız birçok aileden biri
Tabii ki, tüm bunlar işaret dili, ifade kitabımız ve çektiğimiz bazı fotoğraflar kullanılarak iletildi. Bir kase taze fermente kısrak sütü, birkaç parça kurutulmuş kısrak peyniri ve bir kase at eti.

Çadırımızı kurduğumuz iki ayrı durumda, erkekler gelip sadece orada oturup bizi izledik. Tek kelime etmediler. Atlarına bindiler, etrafına baktılar, oturdular ve baktılar ve sonra havalandılar. İki küçük oğlu olan başka bir adam bize yakacak odun getirdi-ağaçsız bir bozkır üzerinde yaşarken sıcak bir emtia.

Haddeleme tepelerinde olmanın sessizliği, birkaç göçebe aileden başka hiçbir şey olmadan bir ömür boyu deneyimiydi.

Vurgu #3: Hitchhiking & Feated Adaları’na arkadaşlarla yelken açma

Sonunda, üçüncü vurgulam Mozambik’ten. Yaklaşık bir ay boyunca burada seyahat ediyorduk ve sadece birkaç gün sonra Almanya’dan bir backpacker, Henrik ile tanıştık. Biz plaj kasabası Tofo vardı ve hemen yakın arkadaş olduk.

Bir gece akşam yemeğinde, ülkenin büyük bir haritasını çıkardı. Bunu inceledik ve kesinlikle ülkenin kuzey kıyısında bulunan uzak Quirimbas takımadalarına ulaşmanın bir yolu olması gerektiğine karar verdik.

Şu anda güneydeydik ve oraya gitme yolculuğu uzun olurdu ve Afrika üzerinden kara yoluyla seyahat etmek hakkında bir şey biliyorsanız, kesinlikle kaba olurdu.

Yiyecek, Jerrycans benzin ve rastgele olasılıklar ve uçlarla dolu bir cipin arkasına sıkışmış. Mozambik’te bir yolculuk yapmak.

3 gün otostoptan sonra ve hiçbir yerin ortasında bir otelde geçirilen bir gece, Nampula kasabasına geldi – adalara yaklaşıyorduk.

Bir cipin arkasında, süt sandıkları ve Jerrycans üzerinde oturan bir gün daha otostop, ve sadece bazı balıkçı teknelerinin Mozambik’ten Ibo adasına geçtiği bir alan olan “feribot” limanına varacağız.

Bir kez adalara vardık, son 5 günlük garip deneyimler ve rahatsız edici ulaşım eridi. Biz küçük bir konukevinde kaldı ve oradan bazı balıkçılar ile geleneksel bir dhow teknesinde 3 günlük bir yelken gezisi planladı.

Quirimbas takımadalarını keşfetmeye hazırdık!

Matemo ve Rojas adalarına yelken açtık, bu güne kadar hala şimdiye kadar bulunduğumuz en bozulmamış, çarpıcı küçük mücevherlerden bazıları. Sivrisinek ağlarından başka bir şey altında uyumak oN Kum, kristal berraklığında suda yüzmek ve taze yakalanan balıklarda yemek, (büyük) çabaya değer kuzeye yolculuk yaptı.

Oh ya, yolculuğa değdi!

Ziyaret ettiğimiz ve yaşadığımız ülkeler

Son olarak, son 10 yılda seyahat ettiğimiz 65 ülkenin bir listesi var ve bazı durumlarda yaşıyor. Birçok ülkeye de birkaç kez geri döndüğümüz.

Her bir ülke hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, seyahat masalları, seyahat rehberleri, videolar ve seyahatiniz için ipuçlarını bulmak için bağlantıyı tıklamanız yeterlidir.

Bölgeye göre sıralanan burada seyahat ettiğimiz yer:

Güney / Güneydoğu Asya

Tayland, Kamboçya, Vietnam, Laos, Malezya ve Borneo, Brunei, Endonezya, Singapur, Myanmar, Hindistan, Nepal, Sri Lanka, Filipinler.

Kuzeydoğu Asya

Çin ve Hong Kong, Moğolistan, Rusya, Japonya.

Orta Asya

Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan, Türkmenistan.

Kırgızistan’da trekking

Orta Doğu

Mısır, Ürdün, Lübnan, Türkiye, İran.

Afrika

Fas, Güney Afrika, Svaziland, Mozambik, Malavi, Tanzanya, Kenya.

Avrupa / Batı Asya

İngiltere, İskoçya, İspanya, Bulgaristan, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Arnavutluk, Bosna -Hersek, Hırvatistan, Karadağ, İtalya, Malta, Yunanistan, Almanya, Gürcistan, Ermenistan, Çek Cumhuriyeti.

Kuzey ve Orta Amerika

Meksika, Guatemala, Kosta Rika, Belize, Amerika Birleşik Devletleri.

Karayip

Grenada, Porto Riko, Saint Vincent ve Grenadinler, Küba, Barbados.

Grenada’da sallanıyor

Güney Amerika

Kolombiya, Arjantin, Uruguay, Şili, Ekvador, Peru.

Sizin İçin Tavsiye

Uzun süreli seyahat bir çocuğa sahip olmak gibidir-finansal olarak, asla “mükemmel zaman” olmayacaktır ve eğer sıçramayı alırsanız, hayatınız daha sonra asla aynı olmayacaktır.

İşinizi bırakmak, eşyalarınızı satmak ve bilinmeyene girmek göz korkutucu bir düşüncedir. Bir rutin, istikrar ve “bilinen” alışkın olduğunuzda, tanıdıkları rahatlık bölgenizin dışında bir şey deneyimlemek için bir kenara ayarlamak biraz korkutucu görünebilir.

Ancak, onu değiştirmek ve daha özgür bir yaşam tarzı yaşamak için bir “çekme” hissediyorsanız, size tavsiyem bu duyguyu takip etmektir. Dünyayı kesinlikle görmek, sadece bir hevesle yapabileceğiniz bir şey değildir, ancak bazı planlama ve hazırlama ile mümkündür ve hazırlanmanızı ne kadar sürdüğü önemli değil.

Daha fazla bilgi için, başlayan yayınlarımıza bir göz atın ve yolda olduğunuzda kendinizi sürdürmenize yardımcı olmak için (ve bu seyahat hatası devreye girer!) Yurtdışında para kazanma yollarımıza göz atın.

Bu makale gibi mi? İğnele!

Feragatname: Yoldaki Keçiler, Amazon Ortak ve diğer bazı perakendeciler için bir ortaklıktır. Bu, blogumuzdaki bağlantıları tıklatıp bu perakendecilerden satın alırsanız komisyon kazandığımız anlamına gelir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Related Post